Ana SayfaHaberlerBu Artışları Kalıcı Hale GetirmeliyizBugün:  
Bu Artışları Kalıcı Hale Getirmeliyiz
22 Kasım 2014

Bursa Skal Kulübü Başkanı Varlık, İkinci Çeyrekteki Turizm Gelirinde Yaşanan Artışı Değerlendirdi

Bursa Skal Kulübü Başkanı Varlık: Bu Artışları Kalıcı Hale Getirmeliyiz

Bursa SKAL Kulübü Başkanı Vehbi Varlık, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yılın ikinci çeyreğine ilişkin açıklanan turizm istatistiklerini değerlendirdi.

Turizm profesyonellerinin üyesi olduğu Bursa SKAL Kulübü Başkanı Vehbi Varlık, TÜİK tarafından yılın ikinci çeyreğine ilişkin açıklanan turizm istatistiklerini değerlendirdi.

Turizm gelirlerinde bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yaşanan yüzde 7,9’luk artışın önemli olduğunu söyleyen Vehbi Varlık, “Yaz aylarında yaşanan olağan bir durum olmasına karşın, turizm gelirlerindeki yüzde 7,9’luk artış ile ulaştığımız 8 milyar 975 milyon dolarlık rakam, biz turizmciler açısından olumlu ve önemli bir gelişme. Özellikle de turizm gelirimizdeki asıl pay sahiplerinin yüzde 84,5’lik oranla yabancı ziyaretçi olduğunu düşünürsek bu olağan durum, bizim için ayrı bir önem arz ediyor” dedi.

Bu rakamları arttırmalıyız

Söz konusu dönemde Türkiye’yi tercih eden yabancı turistlerin kişibaşı 759 dolarlık harcama yaptığına dikkati çeken Varlık, “Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan ikinci çeyrekteki kişibaşı ortalama 818 dolarlık harcama yapılırken, bu rakam yabancılarda ortalama 759 dolar olarak görülüyor. Bu rakamların arttırılması adına biz üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Sektörümüzün, 2023 hedeflerine ulaşmada kilit rol oynayacak sektörlerden birisi olduğunu biliyoruz ve bu bilinçle hareket ediyoruz” diye konuştu.

Turizm sektörünün doğası gereği verilerdeki artış ve azalışların değişkenlik gösterdiğini hatırlatan Varlık, “Bizler biliyoruz ki bu artışları ancak sabit kılabilirsek hedeflere ulaşabiliriz. Bu doğrultuda da ülkelerin siyasi ve ekonomik politikaları oldukça önem arz eder haldedir. Siyasi istikrar ile sağlanacak olan ekonomik istikrarın, daha kalıcı gelişmelere kapı aralayacak olması aşikâr bir durum. Bizler de bu artışların kalıcı olması adına ekonomik ve siyasi istikrardan yanayız” ifadelerini kullandı.

Mevcut potansiyelimizi kullanmalıyız

Bursa SKAL Kulübü Başkanı Vehbi Varlık sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye genelinden Bursa özeline geldiğimizde ise şehrimizde bu günlerde bir canlılık söz konusu ama biz bu hareketliliği tüm yıla yaymalıyız. Bunu sağlayabilmek için de turizmdeki mevcut potansiyelimizi tam anlamıyla kullanmamız lazım. Bu yönde çalışmaların olduğunu biliyoruz. Biz Bursa’daki turizm profesyonelleri olarak, Bursa’mızın bu potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilmesi adına üzerimize düşeni yapmaya hazırız.”

İlginizi Çekebilir
Mayıs Ayı Toplantısı, Ramazan Ayına denk gelmesi sebebiyle Skal üyeleri bu toplantıya eşli katıldı. Ayrıca toplantıda Semazen gösterisi yapıldı.
Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde Yeditepe Üniversitesi “turizm eğitimi” alanında en iyi yükseköğretim ödülüne layık görüldü. Seyahat ve turizmin tüm kollarını bir araya getiren tek
Bu yıl 38’ncisi kutlanan “Turizm Haftası, gerçekleştirilen kapanış kokteyli ile sona erdi. Turizm Haftası kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerde turizm sektörünün dünü, bugünü ve yarını ele alındı.
Tüm Hakları Bursa Skal Derneği'ne aittir © 2013 -2020 Turizm Profesyonelleri Derneği Bursa
Design and Code by Plazatur
Bizi Takip Edin: